Filtry Google Analytics: Jak na ně

Zaklínadla, která dokáží rozšířit možnosti Google Analytics, i tak lze popsat filtry. Pro zkušené uživatele i začátečníky začíná seriál článků, ve kterém si popíšeme některé zajímavé typy na filtry, co se v praxi osvědčily. Začneme jednoduše a postupně dorazíme třeba k filtru měřícímu pozice ve vyhledávačích.

Filtry Google Analytics, ilustrační obrázek

Proč používat filtry Google Analytics?

Filtry umožňují například:

  • odstranění vlastního provozu z přehledů,
  • sběr dat výhradně ze sledovaných webů,
  • upravení přehledů na míru,
  • a další.

Jak fungují filtry Google Analytics

Zjednodušeně by se dalo říci, že jde o pravidla, která upraví data přicházející do Google Analytics. Na vstupu tak můžete upravovat různé vlastnosti klíčových slov, návštěv a dalších metrik. Tyto se pak projeví v přehledech. Podrobný popis filtrů najdete v nápovědě Google Analytics.

Tip: Data upravená filtrem nejde zpětně opravit. Vytvořte si proto v Google Analytics více profilů. Jeden z nich pak ponechte bez filtrů. Pokud váš filtr zpracuje vstupující data chybně, budete moci přeskočit do „záložního“ přehledu bez chyb.

Tip na filtr: Vyloučení vlastního provozu z přehledů Google Analytics

Pracovníci firmy často navštěvují firemní web. Pokud vás zajímá, jak se na vašich stránkách pohybují zákazníci, tito zaměstnanci vaše přehledy zkreslují. Můžete je z přehledů vyloučit tak, že vyloučíte veškerý provoz z vlastní IP nebo domény následujícím filtrem:

- Předdefinovaný filtr
- Vyřadit
- Provoz z adres IP
- Které se rovnají
- Vaše IP adresa

Co nás čeká příště? Podíváme se na to, jak vám mohou při tvorbě filtrů Google Analytics pomoci regulární výrazy.

Komentáře ke článku Filtry Google Analytics: Jak na ně
pavel jašek (bez ověření) 23. 11. 2009 15:57
Jsem zvědav, jak bude seriál pokračovat. Jen je třeba upozornit, že existují dva typy filtrů. Zde se popisují filtry aplikované na profil, které ovlivňují data při vstupu ke zpracování dat. Jak uvádíte, upravená data nelze zpětně upravit. Existuje ještě druhý typ filtrů, které se využívají na konkrétních přehledech a omezuje výpis tabulky. Je to vlastně rozšíření řádkového filtru pod tabulkou. Ten je on-fly, pracující s daty v libovolném vybraném čase podobně jako pokročilé segmenty.
Michal Janík 23. 11. 2009 16:21
Díky za doplnění Pavle. Další článek bych rád vydal již během zítřka :)
Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
ze_ená: