@JanKrajhanzl @michalillich Vzhledem k tomu, že klíčové věci mne do života naučil @pionyr, tak by na tom až zase tolik nezáleželo
Potkali se advokát s učitelem a učitel se ptá: „...Proč tobě lidi platí dva tisíce korun za hodinu práce, když já dostanu ani ne dvě stovky?...“.
Ač přáteli jsou ti dva už mnoho let, cítil jsem z učitele hořkost a pocit uražení. Já si přitom myslím, že tomu tak je správně. Než se rozepíši o tom, proč si to myslím, rád bych se zeptal Vás. Co vy na to? Proč v advokátní kanceláři zaplatíte tisíce a osoba učitele dostane mnohem méně?
Myslím, že je to špatně. Práce učitele je podle mne mnohem důležitější a ovlivňuje více věcí než naše (tvoje). Ovšem problém není ani v tobě/mě nebo v něm, ale v nespravedlivém systému.
Učitel dostává pravidelnou měsíční mzdu, která po přepočtení na hodinu vychází na 200 Kč.
Advokát je obvykle OSVČ (advokátů v zaměstnaneckém poměru je velmi málo), který sedí v kanclu a čeká, až na dveře zaklepe klient. Pak má sazbu 2000 Kč.
Učiteli obvykle všechny pracovní náklady hradí zaměstnavatel (ano, vím, že mnoho učitelů dětem kupuje třeba dárky, pracuje doma na domácích úkolech, tj. přesčas, ale není to jejich pracovní povinnost).
Advokát z výdělku hradí svoje náklady - pronájem kanclu, právnický software, předplatné odborných časopisů (v ČR vychází asi 35 právnických časopisů, z toho asi 15 je relevantních, které je třeba číst, přičemž roční předplatné jednoho časáku vyjde na 2-3 tis. Kč), odborná literatura (zaskočte do knihkupectví a zjistíte, kolik stojí jedna právnická knížka), odborná školení (celodenní školení vyjdou klidně na 15 tis. Kč), sociální pojištění, zdravotní pojištění, nemá placenou dovolenou, nemá nemocenskou a koneckonců členský příspěvek Advokátní komoře 10 tisíc Kč.
Dnes je advokátů asi 12 tisíc, není pravda, že každý advokát je bohatý pracháč, znám advokáty, kteří docela živoří. Ne všichni advokáti mají pražské sazby, osobně spolupracuji s advokátkou z Děčína a ta má sazbu 600 Kč, i když bohužel je slabší. Myslím, že sazba 2000 Kč v Praze je opodstatněná.
P.S. Vygooglujte, kolik si účtuje nejlevnější anglický advokát. 300 liber je dolní hranice.
Děkuji chlapci za bezva komentáře.
Když jsem slyšel tyhle dva kamarády si povídat, tak mi prvně blýsklo hlavou, že učiteli nedochází, že srovnává svou vlastní mzdu s cenou celé advokátní kanceláře. Sám advokát dostane mnohem méně. A pokud by to byl advokátní koncipient, ti dostávají často částky, blížící se minimální mzdě. Jen aby získali potřebnou tříletou praxi, k připuštění ke zkouškám, které jsou podmínkou vstupu do advokátní komory.
Ono se na to dá podívat i z druhé strany. Kdyby škola prodávala své služby, výsledná cena by byla mnohem vyšší, než ty dvě stovky, co dostane učitel. Klidně by mohla být ty dva tisíce, protože kromě učitele je třeba zaplatit veškerý spotřební materiál, náklady na nemovitost školy, školníka, ředitele se sekretářkou... Zapeklité je to v tom, že pokud se už škola k něčemu podobnému odhodlá, např. v podobě příměstského tábora, pak značnou část uhradí veřejné rozpočty ve formě dotací. Takže cena takového příměstského tábora pro rodiče rozhodně neodpovídá skutečným nákladům.
V diskusi advokáta s učitelem byla inspirativní zarputilost učitele. Tedy pro mne. Nakonec jsem pochopil, že jsou věci, které člověk druhému nevysvětlí. Nebo ne hned při prvním pokusu.
PS: myslím, že PELE říkáš to stejné, jen z jiného úhlu. Děkuji za pěkné sepsání.
PPS: Pavle, jsem moc rád, že tohle píšeš. Je to moc důležité.
Když jsem o tom přemýšlel, říkal jsem si: "...jasně, učitelé jsou velice důležití, zaslouží si přidat...". A pak jsem si vzpomněl na zdravotní sestry. A doktory - ti také dělají moc užitečnou práci. A bez popelářů bychom zhynuli ve špíně... a vlastně kdo by si nezasloužil víc? A proč vlastně chtít víc? Protože mají pocit, že mají málo? Z čeho pramení? A tady jsem vzpomněl na minimální mzdu. Zatraceně paskvilný ukazatel, který může lidi činit smutnými :(