Posílí masové rozšíření HTTPS na webech "anonymizaci" internetu?

Když koukám jak Lukáš a Kepi píší o zvýhodnění webů na HTTPS Googlem, chybí mi tu jedna věc. Při opuštění stránky na HTTPS řada internetových prohlížečů neposkytuje cílové internetové stránce informaci o referreru. A tu zpracovávají analytické nástroje, které pracují pro marketingové odborníky. Nebo se mýlím?

Co je HTTP referrer

HTTP referrer je informace o tom, odkud byl daný soubor navštíven. V případě vstupních HTML stránek jde o URL odkazující stránky na odkazujícím webu (podrobnější definice referreru viz heslo referrer na Wikipedii).

O ztrátě HTTP referreru

Co by ztráta refereru přinesla pro jednotlivé analytické či reklamní nástroje nechme budoucnosti. Všimněme si však, že ztráta dat nepostihne všechny subjekty na trhu stejně. Např. ten, kdo ovládá drtivou většinu světového vyhledávání na internetu, provozuje vůdčí analytickou platformu či největší reklamní síť, by mohl ztratit méně, než jeho menší konkurenti.

Posílí masové rozšíření HTTPS na webech "anonymizaci" internetu? Co myslíte?

Komentáře ke článku Posílí masové rozšíření HTTPS na webech "anonymizaci" internetu?
Michal Janík 13. 8. 2014 06:51

Vida, koukám, že v češtině o problémech Google Analytics s HTTPS napsal Pavel.

Kepi (bez ověření) 13. 8. 2014 12:03

Je to v podstatě analogie not provided. Je možné se tomu ještě nějakou dobu vyhnout, ale dříve či později to stejně příjde všude. Nejpozději s HTTPS 2, ale je dost možné, že některá z aktivit za soukromí to způsobí ještě dříve.

Ona obecně nálada ve společnosti je taková, že se hodně tlačí na anonymitu, bezpečnost a soukromí, takže úloha markeťáka bude stále větší výzvou. Nedivil bych se, kdyby aktivisté za soukromí vyhráli dříve než čekáme a věci typu "do-not-track" budou výchozí nejen ve firefoxu.

Michal Janík 13. 8. 2014 20:57

Děkuji za doplnění Kepi.

Michal Janík 19. 8. 2014 20:45

Přesun WWW na HTTPS bude věc veliká. Podrobněji jsem to rozepsal ve článku o HTTPS na blogu Besteta.

Michal Špaček (bez ověření) 28. 2. 2015 01:36

Referrer se standardně neposílá pouze při přechodu z HTTPS na HTTO, ale i toto lze zařídit pomocí , info na https://w3c.github.io/webappsec/specs/referrer-policy/#referrer-policy-d...

Google na stránkách s výsledky vyhledávání používá meta referrer od roku 2012.

Kepi (bez ověření) 2. 3. 2015 11:31

Jop, chtěl jsem to sem postnout už dávno a asi stokrát na to zapomněl :( Tady je to pěkně názorně http://www.optimizesmart.com/wp-content/uploads/2014/05/when-referrer-da... a článek k tomu http://www.optimizesmart.com/geek-guide-direct-traffic-analysis/

Michal Špaček (bez ověření) 2. 3. 2015 11:56

Ani jedno nezmiňuje meta referrer, díky kterému je možné přenášet referrer i z HTTPS na HTTP, jednoduše.

Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
_ervená: