Jen tu reklamu na cigarety nezakazujte, když nám zašívá díru v důchodovém systému

Už ani nevím, kolik pilířů český důchodový systém vlastně má. Ale myslím, že by tam neměla chybět státní podpora kouření. Vedou mne k tomu tyto důvody.

Kouření plní státní pokladnu

Kouření je výnosný byznys. Hlavně pro stát. Na cigarety a tabák se totiž vztahuje kromě DPH, také spotřební daň. Z ceny krabičky cigaret zbude na výrobu, distribuci, marži prodejce cca kolem deseti korun. Zbytek jsou daně.*

Kouření zkracuje život

Třeba zde píší, že kouření zkracuje věk o 15 let. Jistě je to složitější, ale do tabulek pojišťoven to vstupuje. Tak na tom něco bude. Namísto, abych se dožil 80 let a z toho 25 let na studiích + 15 let v důchodu státu nevydělal vůbec nic a peníze jen pobíral, umřu si třeba v 65 letech. Stát tak ušetří a ještě vydělá na daních z mého kouření.

A co z toho plyne?

Suma sumárum mi přijde to kouření docela dobrý byznys. A mám pocit, že lépe chápu, proč stát na jeho omezování kašle. Když tak dobře látá díru v důchodovém systému.

 

 

 

PS: cílem těchto řádek je laskavému čtenáři vklínit broučka do hlavy. Nikoliv přesně počítat ekonomické statky. Je možné, že uvedená čísla mohou být nepřesná.

PPS: Chybí nám tu výdaje na zdravotní péči. Říká se, že kuřáci jsou nemocní více. Nicméně mne vede přesvědčení, že kdyby zde byla čistá ekonomická ztráta, stát by zakročil. Domnívám, že čistý zisk z kuřáka je pro stát kladný. A kdyby tomu bylo jinak, byl bych velmi rád.

*Výpočet je hodně hrubý. Podrobnosti např. zde.

Komentáře ke článku Jen tu reklamu na cigarety nezakazujte, když nám zašívá díru v důchodovém systému
Standa (bez ověření) 16. 3. 2015 17:21

Špatně pochopená data vedou ke špatným interpretacím.
► Kouření je celkově prodělečná akce. Výnosy z daní nejsou dost vysoké jako újma, která je kouřením způsobená. Újma není jen ve výdajích na zdravotnictví, je tam potřeba započítat i snížený výběr daní z příjmů a zvýšené výplaty dávek, tj nemocenské dávky apod.
► Kouření V PRŮMĚRU zkracuje o 15 let, ale NEROVNOMĚRNĚ. Ze zatím nezjištěných příčin je zhruba polovina kuřáků "odolná" a umírá jen o 5 let dříve než zbytek populace. Druhá polovina odolná není a umírá zhruba o 25 let dříve než zbytek populace. Takže první polovina čerpá výraznou část důchodu, na těch stát nevydělá. Ti co zemřou dřív, ti sice důchod nečerpají, ale zároveň stát přijde o daně z jejich příjmů (cca 7 let) a zároveň poslední dva roky života čerpají velké částky ze zdravotního pojištění. Důchodovému systému kuřáci opravdu nepomáhají.

Michal Janík 16. 3. 2015 17:28

Bezva komentář Stando. Děkuji.

Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
m_drá: