Vyzkoušejte Piwik, open source nástroj pro analýzu návštěvnosti internetových stránek

Kufr s nálepkou Piwik, ilustrace

Open source nástroj pro analýzu návštěvnosti internetových stránek, to je Piwik. Od známějších Google Analytics jej odlišují především instalace na vlastní webhosting a otevřený zdrojový kód. Přečtěte si o tomhle sympaťákovi víc.

Co mají společného Piwik a phpMyVisites

Piwik spatřil světlo světa v roce 2008. Vznikl kompletním přepsáním populárního open source nástroje phpMyVisites. U jeho zrodu stála společnost OpenX, která Piwik dlouhodobě podporuje. V současné době hlásí Piwik po celém světě přes milion stažení a najdete ho i v České republice, včetně dílčího českého překladu.

Co je dobré vědět o Piwiku

Výčet vlastností je opravdu dlouhý. To nejdůležitější projdeme ve stručných odrážkách. Více napoví video, náhledy v závěru článku a hlavně on-line demo.

Piwik je open source

Piwik je open source. Vedle společnosti OpenX stojí jeho vývoj na komunitě vývojářů a probíhá poměrně svižně. Díky otevřenému kódu existuje řada doplňků a lze si doprogramovat i doplňky vlastní.

Piwik na vlastním serveru

Naprogramován je Piwik v PHP, a tak jej nainstalujete na silnější PHP & MySQL webhosting. Na rozdíl od např. Google Analytics tak můžete mít data o své návštěvnosti plně pod kontrolou.

Šikovné uživatelské rozhraní

Administrace Piwiku umožňuje konfigurovat různé pohledy na data, umisťovat, přesouvat i mazat bloky s metrikami, měnit formu jejich zobrazení atp. Díky tomu lze mít potřebná data hned po ruce.

Propracované API

Piwik má propracované API. Může vám tak posloužit jako „sběrač dat“ pro následující zpracování jinou aplikací.

Analýza logů a import dat z Google Analytics

Mezi pluginy, které rozšiřují možnosti webové analýzy s Piwikem patří jednak modul, který umožňuje analýzu serverových logů z Apache, Nginx, IIS, jednak modul pro import dat z Google Analytics.

Pluginy pro CMS

Populární CMS mají pro Piwik vlastní pluginy. Jmenujme například Piwik modul pro Drupal či Wordpress. Nasazení Piwiku na těchto CMS je tak otázkou několika kliknutí.

Skutečné využití Piwiku v praxi

Při praktickém vyhodnocování obchodní účinnosti internetových stránek chybí Piwiku některé pokročilé funkce, jako např. pokročilé segmenty či podrobné vyhodnocování reklamních kampaní. Pro základní práci běžných uživatelů je Piwik plně dostačující. Zajímavé možnosti pak nabízí jeho API a možnost doprogramování vlastních doplňků.

Prohlédněte si ukázku práce s Piwikem.

Zdroj videa: http://piwik.org/

Přihlášení do administrace, lze doplnit o vlastní ikonu.
Přehled všech webů, měřených touto instalací Piwiku.
Nástěnka s přehledem důležitých dat.
Detailní přehled informací o návštěvnosti.
Piwik poskytuje widgety se statistikou návštěvnosti k umístění na stránky
Komentáře ke článku Vyzkoušejte Piwik, open source nástroj pro analýzu návštěvnosti internetových stránek
Radek (bez ověření) 19. 9. 2012 07:52

Ihned to jdu vyzkoušet

Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
hně_á: