Jak se připravuje na nadcházející korna-sezónu náš holding

Na jaře jsem sledoval doporučení kolegů, kapitánů firem, jak připravit firmy na nadcházející (nejen) koronavirovou situaci. My ve skupině Profitak jsme se situaci věnovali velmi intenzivně. Neměl jsem potřebu to komunikovat veřejně. Bylo super, že kolegové z jiných firem veřejně mluvili o tom, jak kormidlují své týmy v dobách dynamických. S některými doporučeními jsem souhlasil. S jinými nikoliv. Třeba s radou „držet hotovost“ ve své firmě i za cenu pozdního placení faktur přijatých. Rozumím jí. Chápu. Jen mi přišla sebestředná – pokud by se jí drželi všichni, v ekonomice se přestanou peníze točit a můžeme to zavřít všichni. Proto jsem se rozhodl uveřejnit náš aktuální přístup. Jako svůj názor do širší diskuse více lidí.

Východiska

Nechci se rozepisovat do hloubky – bylo by to na dlouho. Pro pochopení chci jen říct, že u nás sledujeme okolí neustále. Průběžně vyhodnocujeme. Nezávisle na COVID-19. Děláme to pořád. COVID-19 přitom bereme jako součást „nové reality“.

Na etapu č. 2 (léto po jarní „uzávěře“) jsme si řekli pár zásad. Bylo mezi nimi, mimo jiné, choď ven, žij hezký život, pečuj o své zdraví, sportuj… Firmy zaváděly nové produkty (hodně), stávající produkty zpřístupňovaly novým zákazníkům (někde tomu říkají expanze), stavěly nové týmy, kumulovaly hotovost. Řekl bych, že jsme se k situaci postavili tak, že prací dosáhneme růstu. A pokud bude situace špatná, tak nebudeme alespoň klesat tolik.

Východisko zdravotní

Zdravotní hledisko je první v pořadí. Bylo by na velmi obšírnou diskusi nad rámec tohoto článku. Věnujeme mu pozornost. Nyní se snažíme být otevření. V této situaci nevěřím, že něco striktně uzavírat (v případě našich firem) je dobrou cestou.

Východisko společenské

Víme, že na jeden či dva měsíce dokáží naše týmy „hybernovat“ – pracovat (téměř) na 100 % na homeoffice, omezit většinu fyzické aktivity mimo bezpečné zóny atp. Aktuální plány činím s výhledem přibližně do konce dubna 2021. To je, od nynějška, osm měsíců. Případné práce v nouzovém režimu po takovou dobu by vedla ke změnám sociálním a společenským uvnitř našich týmů. To považuji za velké riziko.

Východisko politické

První novinka. Domnívám se, že koronavirus je téma jak zdravotně-společenské, tak politické. To může zasáhnout do rozhodnutí státních orgánů. Ať už ve směru nečekané volnosti (cestování do Chorvatska), tak způsobem přehnaných restrikcí – pokud z průzkumů nabudou politici dojem, že jim takový postup přinese body.

Východisko servisu státu

Zkušenosti lidí mě blízkých i zkušenosti zprostředkované mne přivedly k názoru, že člověk se musí spolehnout v první řadě na sebe. Pokud mu pomůže někdo z venčí, je to bezva. Ale 100% spolehnout se na to nedá. Pokud jsme si tedy na jaře ušili roušky, udrželi firmy, nyní obtelefonujeme své kontakty v případě nákazy koronavirem. V nejhorším případě těm lidem někdo zatelefonuje dvakrát. Doporučuji přečíst články o přístupu hygieny ke trasování kontaktů nakažených či zkušenosti pana Zimy (Seznam.cz) s koronavirem.

A nyní ta pravidla, jak jsme je stanovili začátkem týdne u nás:

-----

PRAVIDLA BOJOVÉ HRY

  • Žij pracovně i osobně. Jsou před tebou krásné dny, tak se jim postav čelem.
  • Pomáhej druhým.
  • Pracujeme obvyklým způsobem. Dokud se nedomluvíme jinak.
  • Pracovní řád platí. Tam najdeš odpovědi na mnoho otázek.
  • Je možné, že dojde k vyhlášení pracovního režimu Pohotovost viz pracovní řád.

V KANCELÁŘI

  • Do kanceláře choď výhradně 100% zdravý.
  • Při příchodu do kanceláře si vždy umyj ruce mýdlem. Hned dole u vchodu.
  • Celkově se chovej slušně. A hygienicky. [tenhle bod byl pokusem o žert, kapku jsem jej zcenzuroval]

V PŘÍPADĚ NEMOCI

  • Při zdravotních potížích (kašel aj.) pracuj na homeoffice. Postupuj dle pracovního řádu.
  • Při vážnějších zdravotních potížích vyhledej lékaře.
  • V případě pozitivního testu COVID-19:
    • Informuj ředitele svého týmu
    • Osobně obtelefonuj lidi, se kterými jsi v poslední době přišel do kontaktu
    • Zůstaň doma. Na postupu se domluv s ředitelem svého týmu.
    • Neváhej požádat skupinu o pomoc. Jak s věcmi pracovními, tak osobními. Můžeme ti např. pomoci nakoupit.

V BĚŽNÉM ŽIVOTĚ

Chovej se prosím zodpovědně. Používej selský rozum. Vyhýbej se evidentně nemocným lidem. Např. na party v klubu Techtle mechtle pili lidé prý nápoje ze společných džbánů brčkem. Nákazu následně roznesli na dětské tábory (#tonevymyslíš).

Užívej si hezké počasí. Choď ven, sportuj... dokud to jde.

Žij hezký život.

-----

Poznámka o „bojové hře“

26. února 2020 jsem interní komunikaci ve věci COVID-19 zahajoval slovy:

Připustit, že by mohla nastat krize, je spolehlivý způsob, jak ji vyvolat. Žádná krize tedy není. Na druhou stranu přináší rozšíření koronaviru v Itálii do naší hry karty, se kterými je třeba hrát. Zahrajeme si tedy spolu takovou bojovku. Žádná krize není. Ale my se připravíme. Protože štěstí přeje připraveným :-)

U nás tedy žádná krize není. Hrajeme bojovku :-)

Poznámka o hledání „čáry“

Průběžně hledám čáru, která dělí to kam by naše skupina (firma) měla zasahovat a kam už si to členové firem (týmů) nepřejí. Citlivým tématem mi přišla např. otázka, zda by měla skupina zajistit možnost dovozu nákupu pro případné lidi v karanténě. Někdo má přítele či rodiče v blízkosti. Ale někdo bydlí s partnerkou/partnerem a rodinu či přátele mají desítky kilometrů daleko. Zkrátka jsem nevěděl. Jaká byla v týmu reakce? Nejprve bylo ticho. Pak padl názor, že se může hodit vědět, že je taková možnost v záloze. A pak se začali nabízet členové týmů, že oni mají auto a rádi druhým pomohou. Skvělé! Nakonec jsme se domluvili, že každý ví, že když pocítí potřebu pomoci, ví že může říct řediteli svého týmu a skupina mu pomůže.

Poznámka k party v klubu Techtle Mechtle

V pravidlech jsem uvedl party v kubu Techtle Mechtle. Hledal jsem konkrétní událost, která by člověku jasně ukázala, že riziko není teoretické. Že jeho osobní konání má skutečný význam. Chápu, že se taková událost stala a považuji ji, jako příklad, za velmi přínosnou.

Poznámka o skupině Profitak

Naši skupinu tvoří společnosti: Besteto, Bidding Fox, Grafero, Feed Image Editor, Mergado, Ordelogy, Punktero, Shopitak, Profitak. Jsou to skvělí parťáci. Věnují se převážně marketingu na internetu, vývoji software, pronájmu serverů a ICT infrastruktury. Nemají např. výrobní haly, do kterých by museli docházet fyzicky. Tito kolegové to mají jiné

Poznámka o neustále změně

Život plyne a u nás reagujeme neustále. Tato pravidla byla platná ke dni vzniku článku. Co bude dál? Uvidíme

Držte se!

Komentáře ke článku Jak se připravuje na nadcházející korna-sezónu náš holding
Michal Janík 3. 9. 2020 10:12

Pokud by vám to bylo k něčemu, taky je zdrojový soubor uvedených pravidel (formát Markdown, kódování UTF8).

Michal Janík 11. 9. 2020 15:15

Tento týden nabrala situace spád. Uvedu jak jsme postupovali.

Pondělí 7. 9. 2020

  • Zrušili jsme připravovanou konferenci, účast na cizích konferencích a veletrzích. Šlo o tři akce v České republice a Polsku. ShopCamp byl už ve čtvrtek - ač jsme účast nerušili s lehkým srdcem, přišlo mi lepší říct stanovisko na rovinu hned, než do posledního okamžiku "nevědět". Zdraví členů týmu a především jejich blízkých má vyšší hodnotu, než kontakty z veletrhů.
  • Pro osobní schůzky s klienty jsme doporučili preferovat vzdálený kontakt před osobním.

Středa 9. 9. 2020

Máme prvního parťáka, který dostal pozvánku na koronavirový test. Definoval jsem pravidlo "1 + 1". Když dostane pozvánku na testy člen týmu, zůstane na homeoffice on + parťáci z jeho kanceláře. To by mohlo umožnit pokračovat v provozu a kombinovat sociální kontakt s přijatelnou mírou rizika pro členy naší skupiny.

Čtvrtek 10. 9. 2020

Vyhlašuji pracovní režim pohotovost. To máme popsané v pracovním řádu (interní směrnice). Znamená to, že každý člen týmu musí být připraven, že od následujícího pracovního dne muže přejít 100% na homeoffice. V ten okamžik jsem považoval věc spíš za formalitu. Věřil jsem, že nadále budeme denně docházet do kanceláří.

Druhý člen skupiny hlásí pozvánku na COVID test.

Pátek 11. 9. 2020

Vyhlašuji rozptýlený pracovní režim - s účinností od pondělí. Ve zkratce to znamená primární důraz na práci z homeoffice.


Poznámka o rychlosti změn

V naší skupině o věcech mluvíme průběžně. Komunikujeme hodně on-line. Díky tomu není problém zavést nové opatření během pár desítek minut. Řekl bych, že jsme si na to zvykli a, v situacích kdy je zřejmé že to je na místě, to funguje dobře. Prostě vyhlásím nové opatření a podle něj se brzy řídíme.

Rychlost reakce nevznikla sama od sebe. Šli jsme jí naproti. Např. pracovní režimy běžný, pohotovost a rozptýlený jsme do pracovního řádu zavedli v klidu v létě. Vysvětlili jsme si je, prodiskutovali a nyní se hodí. Stačí říct pár slov a každý ví co dělat. Případně ví, kam se podívat pro podrobnosti.

Proč jsem zavelel k přechodu na rozptýlený pracovní režim

Důvodů je několik. Souhrnně bych řekl, že vnímám aktuální situaci jako "vlnu". Ta vlna se mi zdá dost vysoká. Rozhodl jsem se nadechnout, ponořit pod hladinu, vrchol vlny "podplavat", abychom na druhé straně vyplavali, rozhlédli se, zorientovali a zareagovali podle toho, co tam uvidíme. Konkrétně jsem se za posledních pár hodin dozvěděl mnohem víc o testování ve školách (řada členů skupiny má doma školou povinné děti), hladu lidí po kolektivních akcích, v příštím týdnu předpokládám 2.ooo+ nových případů COVID-19 denně... zkrátka se sešlo tolik ne/známých proměnných, že jsem zvolil tento postup. Zatím s vidinou krátkodobého horizontu. Snad.

Michal Janík 18. 9. 2020 10:17

Zatímco na ulici svítí u nás v Brně sluníčko a člověk má pocit že žije docela běžné babí léto, při otevření zpravodajství na mne denně vyskočil pocit apokalypsy. Mnoho špatných zpráv, varování a podobně. Myslím, že se to ve mně zlomilo – dosud jsem v rozhodnutích vycházel především z doporučení ministerstev a jiných orgánů. Tento týden mne ovládl pocit, že tato doporučení neodpovídají světu, ve kterém se my pohybujeme. Co s tím? Abych mohl dále rozhodovat, začal jsem hledat data.

Nejprve se podělím o pár odkazů na zdroje. Působím v Brně. Proto se zaměřím na Brno, okres Brno-město a Jihomoravský kraj. Vy si dohledejte obdobné zdroje ze svého okolí.

Zdroje dat

Práce s daty

Ministerstvo zdravotnictví

Data na „oficiální“ stránce ministerstva zdravotnictví mi nejprve přišla super. Spousta čísel a informací. Postupně mi ale začal docházet rozdíl v situaci mezi jednotlivými kraji. Např. V Praze se situace jeví hodně odlišná od situace u nás v Brně. Pro regiony zde nějaká data jsou, ale chyběly mi datové řady, abych mohl porovnat vývoj v čase. Hledal jsem dál.

Stránky města Brna a jihomoravské hygienické stanice

Marek mne upozornil na stránku města Brna o COVID-19. Zajásal jsem. Data. Lokální. Super. Pak jsem se dočetl, že data vznikají tak, že je denně živý člověk opisuje z PDF s tiskovou zprávu hygienické stanice. Překvapení. Inu co, jdu na web hygieniků. Najít tiskové zprávy bylo snadné. Je tu spousta zajímavých informací i o jejich další práci. COVID-19 dostal v mé hlavě další prvky širšího rozměru. Tiskové zprávy vypadají jako např. tahle. Je super, že někdo něco takového připravuje. Děsí mne, že to asi denně píše živý člověk svýma rukama. Že datové přehledy negeneruje automat.

Naše zpracování dat

S dosavadními výsledky bádání jsem spokojený nebyl – chtěl jsem získat časovou řadu nově diagnostikovaných případů COVID-19 v okrese Brno-město. Tohle jsem nenašel nikde. Zato na webu ministerstva zdravotnictví jsou otevřené datové zdroje.

Podělil jsem se s Kubou o své dojmy. Za hodinku měl pro mne v Elasticu a Kibaně první pracovní report. Zpracoval open data s profily nemocných a vytvořil pro mne grafy. Chvíli jsem v tom klikal. Super. Že budeme data o nemocných zpracovávat sami mne ve snu nenapadlo. Ale účel světí prostředky :-)

Navrhl jsem, že bychom se o výstupy mohli podělit s ostatními lidmi. Zabralo to pár hodin práce a reporty jsou připravené. Má to ale háček. Začal jsem se daty prohrabávat. Výsledek? Podle mne jednotlivé datové přehledy vrací hodně odlišná data navzájem. Celé to nesedí. O hodně. Možné příčiny? Zpracování asi nyní probíhá dobře. Spíše zatím nechápu co za vstupní data to vlastně je – jaký mají charakter. Že by se daly zpracovat jen tak, to by asi bylo k ničemu. Tedy ony na nich asi stojí i ty grafy viz odkazy výše. Ale úplně kvalitní mi to nepřijde. Hrabeme se v tom dál. Nyní si tedy data poskytnout netroufnu. Možná příště.

Další zdroje

Má tohle závěr?

Já osobně jsem si vzal pocit, že stanovit opatření pro celý stát jednotně není dobrý nápad. Hledám proto data co nejvíce místu, kde působíme. Ať už jsou to samotná data, jejich časové řady a podobně, nebo zprávy odborníků. Třeba stanovisko krajské hygienické stanice mi nyní dává větší smysl, než centrální opatření vlády pro celou ČR plošně.

Jo a taky si část dat zpracováváme sami. Vypadá to nějak takhle :-)

PS: od pondělí naše skupina sníží stupeň rozvolnění, pracovní režim převede na pohotovost. Přesnou podobu harmonogramu si domluví jednotlivé týmy dle preferencí členů.

Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
modr_: