@JanKrajhanzl @michalillich Vzhledem k tomu, že klíčové věci mne do života naučil @pionyr, tak by na tom až zase tolik nezáleželo
Význam Osnov pro fulltextové vyhledávání Seznamu je maličký v porovnání s tím, jak mohou tyto Osnovy pomoci cílové internetové stránce. Přečtěte si proč.
Nová funkce fulltextového vyhledávání Seznamu, nese název Osnovy. Jde o rozšíření výsledků fulltextového vyhledávání o odkazy na konkrétní části cílové internetové stránky, které Seznam vyhodnotí jako relevantní vůči dotazu uživatele. Z pohledu Seznamu jde „vychytávku“ navíc, pro cílovou stránku však může být cílená optimalizace na tuto funkci přínosná velice. Pojďme si ukázat jak.
Ukázka Osnovy v SERP Seznam.cz.
Abychom pochopili přínos Osnov pro cílovou www stránku, ukažme si nejprve, co je důležité pro správné vygenerování osnovy. Jsou to hlavně:
Ukažme si vše na příkladu e-shopu. Jako cílovou stránku si zvolme www stránku s detailem zboží. Z analýz klíčových slov víme, že uživatelé často hledají název zboží, jeho různé varianty, slevy, diskuze a recenze. Nyní si vypišme aktuální strukturu nadpisů na cílové internetové stránce.
Výpis nadpisů pomocí nástroje Web Developer ve Firefoxu.
Prohlédněte si nadpisy pozorně. Všimněte si, že jako H2 obsahuje stránka texty „Newsletter“, „Znáte z newsletteru“, Kategorie" a další obsah, který se rozhodně neshoduje s klíčovými frázemi, které žádají uživatelé. Je to dáno tím, že autor HTML šablony e-shopu označil jako nadpis H2 i bloky s navigací a jiným obsahem, společným pro všechny stránky e-shopu.
Co byste řekli tomu, kdyby struktura nadpisů vypadala např takto? Nebyla by následující osnova internetové stránky pro uživatele přínosnější?
Ukázka optimalizované osnovy HTML stránky.
Svým vzhledem může tato stránka zůstat totožná. Došlo však ke změně sémantiky zápisu informací, které obsahuje. Jako nadpisy byly vypíchnuty věci opravdu důležité a význam bezpředmětných textů byl potlačen pomocí zápisu do běžných DIVů.
Aby byla optimalizace pro Osnovy Seznamu dokončena, je zapotřebí označit každý preferovaný podnadpis unikátním ID. To může být jednoduché, stačí např. řada h3 id=„a“, h3 id=„b“ atd.
Podstata optimalizace stránky pro Osnovy tkví ve správném uspořádání informací, které žádá koncový uživatel a jejich sémanticky správném zápisu. Není to žádné kouzlo. Nechť vám odměnou, kromě pěkných Osnov na Seznamu, je i více návštěv z fulltextových vyhledávačů. Zkušenému SEO oku totiž bude přínos takové optimalizace zřejmý. Ostatních, napoví následující obrázek.
Přibližné váhy dotazů uživatelů dle jejich vyhledávanosti na Seznamu.
PS.: pokud hledátepopis implementace osnov www stránek do SERP Seznamu, navštivte blog fulltextového týmu. Rozepisují se o tom také SEO blogy v čele s H1.cz.
Velice pěkný článek. Díky za něj.
Děkuji za osvětlení, hned to vyzkouším na svém cestovním průvodci, seznam sice ve výsledku vyhledávání zobrazí danou památku, bylo by ale dobré kdyby zobrazil i důležité bloky označené nadpisem H2 jako je vstupné, otevírací doba, jak se k památce dostat, atd. Právě tyto hráze lidé vyhledávají.
No jdu na to, jsem zvědav na výsledek.
perfektní článek Michale. Doporučuji dál.
Atribut id by správně neměl začínat číslem. Prohlížeče se s tím ale asi poperou a HTML5 s tím počítá. http://stackoverflow.com/a/79022/325365
Děkuji za reakce chlapi. Jsem rád, že se článek líbí.
Díky Honzo za doplnění. V textu jsem to upravil.
Většina publikačních systému opravdu naplácne název bloku do nadpisu. Někdy se to hodí a někdy ne. Nezbývá něž se nad tím pozastavit a promyslet strukturu nadpisů, přesně jak o tom Michal píše. Kotvy jsou bonus navíc, který se pokusíme zapracovávat. Děkujeme za tuto informaci s povděkem.
Bezva článek o tom, jak souvisí Osnovy (sémantická stránka HTML dokumentu) s přístupností sepsal Radek Pavlíček ve článku Osnovy fulltextového vyhledávání Seznamu pomáhají i přístupnosti.
Dobrý den,
omlouvám se za hloupý dotaz, ale dá se toto využít pro eshopy?
Ve vyhledávání na seznamu jsem si nevšiml, že by toto některý z eshopu používal, respektive jsem možná nepoužil správný vyhledávací dotaz.
Děkuji
Dobře, že se ptáte,
zkusmo jsem zadal tento vyhledávací dotaz: http://search.seznam.cz/?q=canon+eos&sourceid=SearchBox
Stránky Canon.cz a Canon.sk osnovy podporují. V praxi je ale Seznam docela líný a i když je do šablon nasadíte, tak není jisté, že je zpracuje.