Zápis z nekonference Vyhledávače zboží 2012

Následující body představují obecné tipy a výzvy pro vyhledávače zboží, které padly na nekonferenci Vyhledávače zboží 2012, dne 5. června 2012 v Brně. Jednotlivé body mohou posloužit k další diskusi, případně společnému postupu. Jde tedy o podklad pro další práci, nikoliv kompletní zápis zajímavostí z nekonference.

Účastníci: celkem 90 odborníků, z toho zástupci vyhledávačů zboží: Hledejceny.cz, Zboží.cz, Heureka.cz, Srovnáme.cz a pan Mergado.

  • Tip: nový konfigurační XML feed, obsahovat by mohl informace o pobočkách, otevírací dobu poboček a další informace z nastavení inzerce. Cíl: stále aktuální data o e-shopech. Změny jsou např. v období svátků, prázdnin atp.
  • Tip: podpora rozložení XML na více souborů podobně jako např. u sitemap.xml. Ta funguje tak, že může jít o soubor jediný, nebo více souborů, kdy jeden soubor obsahuje odkazy na více xml souborů s daty. Padl názor, že toto by vylepšilo generování pro e-shopy, které mají desítky a stovky tisíc položek a generování jediného souboru (např. v PHP) může být poměrně náročné.
  • Tip: sdílet informace o nekvalitních e-shopech mezi vyhledávači zboží. Cíl: omezit inzerci subjektům, které opakovaně a výrazně porušují podmínky inzercí a etiky ve vztahu ke koncovým zákazníkům.
  • Tip: poskytnout XML se strukturou kategorií daného vyhledávače. Cíl: umožnit e-shopu napárovat zboží do kategorií vyhledávače co nejpřesněji.
  • Tip: veřejně nasdílet databázi EAN kódů. Toto bude vyžadovat hlubší analýzu, zda je to možné např. z právního hlediska. Cíl: některé vyhledávače EAN využívají jako hlavní signál k párování zboží. Správně zadaný EAN by toto zefektivnil na straně vyhledávače zboží. V prvním kroku jde o zveřejnění databáze EAN kódů. Jak s nimi pracovat by bylo spíše na dodavatelích e-shopů, panu Mergadovi atp.

Zapsal: Michal Janík, připomínky a doplnění vítány.

Komentáře ke článku Zápis z nekonference Vyhledávače zboží 2012
Miroslav Sedlák (bez ověření) 7. 6. 2012 08:29
Ahoj, ideální by bylo srovnávače "donutit" ke "spolupráci", tedy jestli něco zaznělo na konferenci. Př. Pokud byl příslib na poskytnutí xml struktury kategorií, tak ať to nevyprchá, ale za měsíc je třeba kontaktovat, jak to vidí, jestli to zveřejní nebo ne.
Michal Janík 7. 6. 2012 08:41

Díky Mirku za reakci. Asi bych se vyhnul slůvku "donutit", ale jeden z cílů nekonference byla zpětná vazba navzájem a mám, z reakcí, pocit, že se toto naplnilo. Osobně se pokusím tento zápis se zástupci vyhledávačů konzultovat.

Sem jsem zápis uvedl ve formě, kterou používáme při zápisech z jednání. Je to vlastně takový pracovní dokument ze společného workshopu. Jak to dopadne, uvidíme. Snažit se budeme muset všichni :o)

Lukáš D (bez ověření) 7. 6. 2012 14:46

K bodu: "veřejně nasdílet databázi EAN kódů" Databáze EAN kódu existují a jsou v menší či větší míře dostupné i zdarma. Např.: http://icecat.cz/ nebo http://www.ean-search.org/ icecat je lokalizován i přímo do češtiny.

Jakub Kluvánek (bez ověření) 7. 6. 2012 16:40

Jen bych Vás upozornil na další výsledek nekonference :-)

http://rathovacky.heureka.cz/

Michal Janík 7. 6. 2012 19:35

Díky Lukáši, tuším, že ten "icecat" na nekonferenci padl s tím, že kvalita není dostačující, že zde je jen část zboží, navíc jsou odlišnosti v nabídkách pro různé státy.

Předávám, jak jsme "koupil", netestoval jsem osobně.

Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
_erná: