Vyhledávač který stojí na Twitteru: Topsy.com

A je tu zase jeden nový vyhledávač, který se snaží prorazit na světlo světa. Jmenuje se Topsy.com a mohl by nám přinést křížení SEO konzultantů s odborníky na sociální média. To by se pak mluvilo třeba o sociálním SEO. Zajímavá představa ne?

Vyhledávač Topsy.com postavený na Twitteru, logo

Logo vyhledávače Topsy.com.

Moderní vyhledávač, kterému něco chybí

Důvod proč o těchto oborech mluvím v souvislosti s moderním vyhledávačem je ten, že Topsy něco chybí. Tedy chybí oproti klasickým fulltextovým vyhledávačům, které u nás dnes reprezentují hlavně Google a Seznam. Chybí mu totiž crawler, který by procházel internet s stahoval jednotlivé internetové stránky.

Hlavní stránka Topsy je tak trošku ala fulltextový vyhledávač Google

Hlavní stránky vyhledávače Topsy.com je „gůglovsky“ úsporná.

Jak Topsy funguje

Vyhledávač Topsy.com čerpá data z Twitteru. Na jejich základě skládá výsledky pro vyhledávání na internetu. Chyba by byla, kdybyste si mysleli, že Topsy vyhledává pouze ve Twitteru. Ve výsledcích totiž najdete:

  • internetové stránky,
  • obrázky,
  • twíty.

Zajímavosti Topsy

Výsledky vyhledávání zatím nejsou důvodem ke změně oblíbeného vyhledávače. Snaha postavit plnohodnotné vyhledávání na dění v sociálních médiích je ale rozhodně zajímavá.

Z funkcí Topsy stojí za zmínku rozhodně možnost nastavit si vlastní upozornění na novinky ve vyhledávání, která vám budou chodit e-mailem. Sledování oblíbených témat je tak hračka. Zajímavá je rychlost, se kterou se nová stránka ve výsledcích vyhledávání objeví. Včetně anotaci ji totiž Topsy.com obvykle zpracuje do několika hodin.

SERP, tedy stránky s výsledky vyhledávání připomíná Google, Yahoo či náš Seznam.cz

Stránka s výsledky vyhledávání dodržuje klasické rozložení.

Jak hledá Topsy u nás?

Tento článek měl původně skončit v kategorii „exotika“. Český trh je malý a Twitter není rozšířen masově napříč všemi demografickými skupinami. Přesto výsledky příjemně překvapily.

Jako ukázku přikládám výsledky vyhledávání obrázků na dotaz „Praha“:

Pro případ, že by se internet od chvíle, kdy tento článek píši změnil (:-) přikládám náhled spodního řádku obrázků podle Topsy. Řekl bych, je to pohled neotřelý a něco na něm je.

Část výsledků vyhledávání obrázků, dotaz Praha na Topsy.com.

Slovo závěrem

Zda nahradí vyhledávače postavené na sociálních sítích v budoucnu dnešní fulltextové, to ukáže čas. Každopádně směr vývoje je to zajímavý. Nu a mne nad zbytky kávy, co padla během psaní tohoto článku, přepadá vzpomínka na to kterak mluvil Yuhů na NetClubu o tom, jak sociální sítě vnímá Seznam. Říkal tehdy, že crawler jim tam zabloudí, ale jiskřička zájmu z toho cítit nebyla.

Kdo bude mít pravdu? Co myslíte?

Komentáře ke článku Vyhledávač který stojí na Twitteru: Topsy.com
Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
_odrá: